Güneş Enerjisi Sistemleri Konusuna Genel Bakış

2,063 Views

Güneş hayattır sözcüğü doğal bir yaşamın çok net bir gerçeği ve doğadaki tüm canlıların yaşaması buna bağlı. Son yıllarda fosil yakıtların tükenmesi, küresel ısınmanın artması, karbon salınımın değerlerinin sadece insanların değil tüm canlıların yaşamını riske atacak boyutlara ulaşması bağlı olarak güneş enerjisi sistemleri hem ülkemizde hem de dünyanın her yerinde kullanılmaya ve böylece güneşin diğer özelliklerinden de faydalanılmaya başlandı.

Bilindiği üzere güneş enerjisi sistemleri güneş ışığından elektrik elde etmeye yarayan sistemlere verilen ad ve insanlar dilerse belli kapasitelerde bu sistemleri kendi beklentileri ve güçleri doğrultusunda kurabiliyor. Bu sistemler şebekeye bağlı ya da şebekeye bağlı olmadan çalışan sistemler olarak ikiye ayrılıyor ve kendi içinde kurulum ve malzeme noktasına kimi farklılıklar arz ediyorlar.

Kimler Güneş Enerjisi Santrali Kurabilir?

Güneş enerjisi sistemleri tam bir uzmanlık alanı olup bu alanda hizmet alacakların mutlaka alanında uzman, bünyesinde enerji uzmanı ve mühendislerinin olduğu bu alanda donanımlı kişilerin olduğu kurumlar ile çalışması işin en önemli kısmı olup, bu alanda öncü olan yerli sermaye kurumları ile çalışmak her zaman için avantajlıdır. Zira onlar hem sistemi hem de Ülkemiz coğrafyasını yakından tanıyan firmalardır.

Gelelim kimlerin GES yani Güneş enerjisi santrali kurabileceğine zira bu alanda Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin belirlediği bazı ön koşullar vardır.

Elektrik abonesi olan her gerçek veya tüzel kişi lisanssız elektrik üretim tesisi açabilir ama elbette bu tek koşul değildir.
Öncelikli olarak kendi sorumluluğunda en az bir tüketim tesisi, yani tüketim tesisi aboneliği bulunması diğer aranan bir şarttır.
Dağıtım sisteminde yeterli düzeyde kapasite var ise, bir tüketim tesisi için birden fazla yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim tesisi kurulması de mümkündür. Yani hibrid enerji sistemleri de böylesi bir durumda kurulabilir.

Ülkemiz Neden GES Konusunda Avantajlıdır?

Yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda biraz daha güneş enerjisi sistemleri konusunda ülkemiz ölçeğinde bilgi vermek gerekir ise bu sistemlere dünyada ilk geçen ülkelerden birisi olan Almanya ile kıyaslandığında Anadolu tam bir güneş cennetidir ve güneş enerji haritaları incelendiğinden de görüleceği üzere ülkemizin her bölgesine GES kurulabilecek yeterlilik vardır.

Üzerinde yer alan paneller kanalı ile güneş enerjisi soğurulur ve daha sonra akülere aktarılır ki, bunun için aşırı sıcak ve sürekli olarak güneş olması gerekmez. Az bir güneş ışığı bile depolanarak elektrik elde edilebilir.

Tüm bunların yanında Türkiye Cumhuriyeti devleti üretilen elektriği 10 yıl boyunca alma sözü verdiğinden sistem kurulduktan sonra satış garantisi mevcuttur. Keza yine Hükümetimiz sistem kurulması noktasında ciddi teşvikler vererek yatırım yapılmasını kolaylaştırmaktadır.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Tüm bu verilerden yola çıkarak siz de güneş enerjisi sistemleri kurdurmayı düşünüyor iseniz mutlaka alanında deneyimli, garanti, yedek parça, teknik servis alt yapısı olan, tüm beklentilerine yanıt verecek yeterlilikte olan, elbette bünyesinde bu alanda çalışan mühendislerin olduğu firmalar ile çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Ges Yatırım

Fevzi Çakmak Mahallesi, Kenitra Caddesi. Atiker 2. Sanayi, No: 28 AE - AD, Karatay/Konya

0332 988 0342 - info@gesyatirim.com